40 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Laukdama gimdymo, išlikite rami. Galbūt jūs ir jūsų artimieji jau esate pavargę nuo laukimo ir nerimo – kada ir kaip praeis gimdymas. Nuteikite save, kad viskas praeis gerai. Padarėte viską, kad pasiruoštumėte gimdymui, todėl nesijaudinkite. Iki 40-os nėštumo savaitės stimuliuoti gimdymo nepatariama. Tiesa, tikėtis, kad viskas praeis pagal planą, taip pat nereikėtų. Pasiruoškite ir tam, kad jums skaudės.
Sąrėmių metu nepamirškite apie atsipalaidavimo būdus ir teisingą kvėpavimą.
Stenkitės mažiau nervintis, kad ir kaip stipriai dabar visur kliūna jūsų pilvukas. Bet kuris judesys reikalauja milžiniškų pastangų. Jaučiamas tempimo jausmas pilvo apačioje. Padažnėja netikri sąrėmiai, tačiau jie vis dar nereguliarūs. Palengvėjimas jau ne už kalnų.
Paskutinėmis savaitėmis jums gali pradėti kristi svoris. Tai dažniausiai reiškia, jog gimdymas įvyks per artimiausias 10 dienų.

Ką daryti paskutinėmis dienomis?

paskutines dienas išnaudokite maksimaliam poilsiui;
jei mažylis juda mažiau kaip 10 kartų per dieną, paprašykite gydytojo paklausyti jo širdies plakimo dažnio;
jei netikri sąrėmiai pernelyg dažni, pradėkite atlikti kvėpavimo pratimus;
nesijaudinkite, jei gimdymas vėluoja. Plius/minus 2 savaitės iki/po nustatytos datos – visiškai normalu.

Dar apie svorį...

Optimaliausias variantas – nėštumo metu priaugti 10-13 kg. Tačiau kita vertus, kiekvienai moteriai tai individualu. Bendrai svorio prieaugį sudaro:
placenta – 9 %
mažylis – 38 %
vaisiaus vandenys – 11 %
gimda, krūtinė, sėdmenys – 20 %
kraujas, skysčių perteklius – 22 %

Mažylis

Vidinio vystymosi procesas baigtas. Mažylis turi viską, kas reikalinga savarankiškam gyvenimui, nors vis dar maitinasi per placentą. 40-tą nėštumo savaitę baigia formuotis lytinė sistema. Mergaičių lytinės lūpos uždengia mažąsias, o berniukų sėklidės nusileidžia į kapšelį. Pieniniai dantys visiškai susiformavę. Gimusio mažylio svoris gali varijuoti nuo 2,5 iki 5 kg., ūgis – nuo 47 iki 60 cm.
Greičiausiai, jūsų mažylis priklauso tiems 95 %, kurie gimsta galvyte į priekį. Mažylio galvytės kaulai nėra iki galo sutvirtėję, todėl gimimo metu galvytė keičia formą – tai būtina gimimo palengvinimui, kad nebūtų paveiktos mažylio smegenys. Atminkite, kad gimdamas mažylis labai pavargsta, jis gali atrodyti kiek kitaip nei įsivaizdavote, be to jis patiria savotišką šoką – iš +38 C aplinkos patenka į maždaug +24C temperatūrą (prisiminkte kaip, tarkim, vasarą įbridus į upę, iš pradžių nebūną malonu), jis buvo pusiau tamsoje, o dabar jam tiesiai į akis šviečia ryškūs prožektoriai. Garsai, kuriuos mažylis girdėjo gimdoje, sitpriai skiriasi nuo to, ką jis išgirsta gimdymo palatoje. Be to, gimdymo streso metu išsiskiria tam tikrų hormonų, dažniausiai adrenalinas. Jausmas tikrai nėra malonus. Dabar dažniausiai gimusį mažylį iškart uždeda mamai ant krūtinės. Kai kuriuose gimdymo namuose taip leidžiama mažyliui „atšliaužti“ iki mamos krūties. Idealu, jei po gimdymo galėtumėte pasilikti palatoje porai valandų su savo ką tik gimusiu mažyliu, jį pamaitinti pirmaisiais priešpienio lašais. Viskas, toliau prasidės pilnas džiaugsmų ir rūpesčių gyvenimas – gyvenimas su
Jūsų Mažyliu.
Įdomumo dėlei pasakysime, kad placenta sudaro maždaug 1/8 mažylio svorio, o virkštelė yra maždaug to paties ilgio kaip ir mažylis. Ką tik gimęs ir praėjus 5 minutėms po gimdymo, mažylis bus įvertintas pagal APGAR skalę.

Po 40 savaičių...

Jei po 40 nėštumo savaitės mažylis neskuba gimti, normalu laukti dar apie 2 savaites. Kartais pasitaiko, kad išnešiojama ir iki 43-44 savaitės. Tik nesijaudinkite, lankykitės moterų konsultacijoje, skaičiuokite judesius, ilsėkites. Paprastai, po 40 savaitės mažylio augimo tempai gerokai sulėtėja – tai susiję su placentos „senėjimu“. Vėliau gimę mažyliai neretai turi pernešiojimo požymių: varškinio sluoksnio ant odos beveik visiškai nelikę, kūdiko odelė sausa, ilgi nagučiai. Konsultuokitės su gydytoju, kad išvengtumėte pernešiojimo. Taip pat, yra keletas natūralių būdų, kaip pagreitinti gimdymą.