29 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Ir toliau auga svoris, o kartu su juo pilvukas ir jūsų mažylis. Šiuo metu rekomenduojama per savaitę priaugti ne daugiau kaip 300-400 gr. Nemažai moterų nėštumo metu vis labiau didėjant jų svoriui, pradeda nerimauti dėl galimo didelio gimsiančio mažylio svorio ir/ar ūgio. Tačiau stambesnio mažylio gimimas susijęs ne tik su jūsų priaugtu svoriu, bet ir su jūsų pačios ar tėčio svoriu, kai gimė, jūsų svoriu ir kūno sudėjimu iki nėštumo. Nepergyvenkite, normaliai moteris pati gali pagimdyti ir 4-4,5 kg svorio mažylį, tačiau gali būti, kad gimdymas bus kiek ilgesnis. O šiaip jau verta įsidėmėti, kad gimdymo procesui reikšmės turi ne moters figūra, o jos dubens dydis.
Nėštumo nepatogumai jau turbūt visai atsibodo, tačiau dabar yra toks laikas, kai teks dar šiek tiek pakentėti. Kadangi diafragma vis labiau spaudžiama, ir toliau trūks oro, gali kankinti lengvas dusulys. Beje, dusulys kartais gali būti susijęs su anemija. Taip pat padažnėja pulsas, šiek tiek pakyla arterinis kraujo spaudimas. Gali pasireikšti antrosios nėštumo pusės toksikozė, kuriai būdingi: tinimas, pakilęs kraujo spaudimas, baltymo atsiradimas šlapime. Kontroliuokite išgeriamų bei išskiriamų skysčių kiekį. Jei šlapimo išskiriama mažiau nei buvo suvartota skysčių, vadinasi jis kaupiasi audiniuose ir sukelia tinimą. Vis dėlto šiuo nėštumo periodu organizmas yra linkęs kaupti skysčius, todėl vakarais gali tinti kojos. Dėl įsitempusių raiščių ir sausgyslių bei suminkštėjusių kaulinių jungčių skaudą nugarą. Todėl kuo daugiau ilsėkitės, venkite ilgų vaikščiojimų. Ilsėkitės tik gulėdama ant šono.
Subalansuokite savo mitybą. Ir toliau ruoškite krūtis maitinimui, rūpinkitės savo kūnu.
Dabar jums 7-as nėštumo mėnuo. Laikoma, kad būtent nuo dabar mažylis pradeda itin stipriai jausti mamos emocinius išgyvenimus. Tiesiog stenkitės negalvoti apie visus nėštumo nepatogumus ir sunkumus, o tik apie tai, kad tai laikina ir kad jau labai greit susitiksite su savo mažuoju stebuklėliu.
Jau visai čia pat dekretinės atostogos – pasidomėkite, kokius dokumentus reikia pristatyti Sodrai, norint gauti motinystės pašalpą.

Mažylis

Mažylis šiuo metu užsiėmęs – jis aktyviai ruošiasi gimimui ir domisi išoriniu gyvenimu. Mažylio judesiai įgauna kiek kitokį charakterį – nevaržomą baladojimąsi keičia spyriai alkūnėmis ir keliais. Tai normalu, nes mažylis jau pakankamai didelis, o vietos gimdoje vis mažiau. Dabar vaikelis sveria apie 1,2 kg ir yra maždaug 36 cm. Vaisiaus vandenų šiuo metu yra apie 750 ml. Mažylis jau moka reguliuoti savo kūno temperatūrą. Jau funkcionuoja skrandis ir žarnynas. Inkstų formavimasis beveik baigtas, tačiau pilnai dirbti jie pradės tik po gimimo. Kasdien į vaisiaus vandenis jis išskiria apie 0,5 litro šlapimo.
Už raudonųjų kraujo kūnelių gamybą mažylio organizme jau visiškai atsakingi jo kaulų čiulpai.
Akytės jau sugeba fokusuoti vaizdą ir mažylis vis labiau reaguoja į šviesą, kuri jį pasiekia per gimdos sienelę. Mažylis jau gali nustatyti ryškios šviesos šaltinį, pasukdamas į jį galvą. Kvėpavimo judesiai, kuriuos mažylis kasdien atlieka, neužtikrina dujų apykaitos, tačiau jie padeda vystytis plaučiams, kvėpavimo sistemai ir kraujo apytakai. Vidinės alveolės paviršius pradeda pasidengti kvėpavimui svarbiausia medžiaga surfaktantu (plaučių epiteliu). Ypač stipriai išvystytas čiulpimo refleksas.

Kartu

Jau pats metas būtų susiruošti daiktus ligoninėn – ir sau, ir mažyliui. Juk visko gali nutikti – pagimdyti galite ir nesulaukusi numatytos datos. Galų gale, taip jūs jausitės ramesnė ir labiau savimi pasitikėsite. Iš pradžių sudarykite sąrašėlį, ko ligoninėje gimdant ir po gimdymo prireiks jums pačiai, paskui – ko mažyliui. Jei gimdyme žada dalyvauti ir tėtis, suruoškite lauknešėlį ir jam. Kiekvieni gimdymo namai turi savo reikalavimus, todėl iš anksto pasidomėkite, ką dar galima ir reikia pasiimti į tuos gimdymo namus, kuriuose žadate gimdyti. Nepamirškite pasiteirauti ir apie vidines gimdymo namų taisykles bei tvarką (per kiek laiko po gimdymo atneš mažylį? Ar yra galimybė gauti atskirą palatą? Ar galės mažylis nuolatos būti palatoje su jumis, ar jį atneš tik pamaitinti? Kada galima lankyti ir t.t.?).