15 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jei nešiojate laisvokus drabužius, jūsų nėštumas aplinkiniams į akis dar nekrenta. Tačiau, tarkim, su maudymosi kostiumėliu pilvuko jau nepaslėptumėte. Jūsų gimda dabar yra maždaug 7-8 cm žemiau bambos. Mažylio kūnelis aktyviai išskiria hormonus ir tai veikia jūsų organizmą, pavyzdžiui, dėl to jums gali pradėti stipriai slinkti plaukai.
Nuo šiol placenta ir kūdikis tampa neatskiriami vienas nuo kito. Placenta dabar jau ne tik užtikrina mažylio mitybą, kvėpavimą ir šlakų pašalinimą, bet ir atlieka neįtikėtinai svarbią funkciją aprūpindama kūdikio organizmą būtinaisiais baltymais ir hormonais.
Tikimės, kad jau susitapatinote su savo naująja būsena ir su malonumu ruošiatės naujai santykių su mažyliu fazei. Juk jau galbūt kitą savaitę pajusite pirmuosius jo judesius.

Mažylis

Tęsiasi spartusis augimo periodas. Mažylio oda dar labai plona, aiškiai matyti kraujagyslės. Odos spalva kol kas labiau raudona nei rožinė. Švelnūs kaip pūkas plaukučiai ir toliau auga ant galvytės, tankėja antakiai. Mažylis jau aktyviai čiulpia savo pirštuką. Akytės ir toliau artėja link veido vidurio. Kalcio dėka, kuris buvo kaupiamas visą laikotarpį, kaulai jau baigia formuotis ir tampa vis tvirtesni. Toliau formuojasi kaulų čiulpai. Mažylis daug juda ir tampa itin lankstus. Jo ilgis – nuo 9 iki 13 cm, svoris – 50-80 gr. Atsiranda prakaito liaukos, pradeda funkcionuoti seilių liaukos.
Vaikelis nuolatos ištuština savo šlapimo pūslę. Šlapimas patenka į vaisiaus vandenis ir papildo jų sudėtį. Nepergyvenkite, šlapimas toli gražu ne pagrindinis vaisiaus vandenų komponentas. Ir patys vaisiaus vandenys „atsinaujina“ 8-10 kartų per parą. Amniotinio skysčio svarba mažyliui labai didelė. Tai – ir apsauga nuo mechaninių dirgiklių, ir judesių laisvės užtikrinimas, ir svarbiausia pagalba plaučių, inkstų ir virškinimo sistemų vystymuisi. Nekalbant jau apie tai, kad amniotinis skystis – pirmoji jūsų mažylio gyvenamoji aplinka. Jis aktyviai ją studijuoja, keičiasi su ja informacija ir cheminėmis medžiagomis. Tai šiltas, švarus, beveik skaidrus skystis, sušvelninantis nemielas mūsų pasaulio realijas. Nenuilstantys japonų mokslininkai yra sukonstravę „dirbtinę gimdą“ – specialią kamerą, kurioje atkurtos embrioninės sąlygos. Tai erdvė, sudaryta iš tamprios ir elastingos medžiagos, užpildyta ypatingu skysčiu, kurioje suaugęs žmogus gali įsitaisyti embriono poza. Pabuvoję šioje dirbtinėje gimdoje teigia, kad tokio komforto, atsipalaidavimo ir apsaugos jausmo nėra patyrę niekada gyvenime.

Tai įdomu

Jei jūsų mažyliui skirta būti tamsiaplaukiu, jau šiuo metu jo folikulai pradeda gaminti specialų pigmentą.
Vandens terpė – įprasta ir mėgiama mažylio gyvenamoji aplinka. Būtent todėl ypatingo populiarumo pasaulyje yra susilaukusi idėja apie gimdymą vandenyje ir ankstyvąjį mažylio mokymą plaukti.
Kadangi amniotinis skystis yra gerai pralaidus garsui, gali būti, kad mažylis jau girdi jūsų balsą.
Iki šiol mažylis vystėsi gaudamas hormonų iš mamos, paskui – iš placentos. O dabar jau jo organizmas pats pradeda gaminti hormonus.

Kartu

Dauguma moterų šiuo metu jaučiasi puikiai. Su pasididžiavimu nešiokite savo naująjį – Būsimosios Mamos – vardą. Tai persilaužimo laikas, kai pykinimas nebekankina, o pilvukas dar netrukdo. Dabar toks metas, kai jau norisi ir kitiems (tėvams, draugams, giminaičiams, bičiuliams) pranešti apie savo nėštumą. Paprastai bent iki 12-tos savaitės mamos vengia apie tai kalbėti, mat tuo metu dar yra didelė savaiminio persileidimo tikimybė. Tačiau dabar jau galite pasidalinti savo didžiąja naujiena: galbūt sulauksite pagalbos ar patarimų.
Itin klausykitės savo organizmo, jei kažko užsinorite – pasistenkite gauti. Dabar mažylio organizmas itin aktyviai kaupia kalcį, kurį jis, žinoma, ima iš jūsų. Tad šiuo metu vartokite daugiau produktų, turinčių kalcio.
Jei jaučiatės gerai (t.y. užtenka jėgų ir noro), neverta atsisakyti namų ruošos. Taip pat neribokite savęs – neatsisakykite išvykų, judėkite, gaukite kuo daugiau gerų emocijų. Patirkite malonumą žiūrėdama gerą filmą, pasivaikščiokite su vyru po parką, nusipirkite mielą rūbą.

Jūs keičiatės

Ir toliau gali būti kiek sutrikusi atmintis. Beje, tai gali tęstis iki pat nėštumo pabaigos (kaip hormoninių sutrikimų rezultatas) ir net kūdikiui gimus (kaip pervargimo rezultatas). Paprastai tai praeina tik tada, kai mažylis pradeda išmiegoti visą naktį.
Nuo antro nėštumo trimestro galite pradėti justi lengvą dusulį. Auganti gimda pradeda spausti diafragmą ir giliai įkvėpti jums darosi vis sunkiau.