16 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Gimda auga padarydama vis daugiau vietos mažyliui. Gimda dabar sveria apie 250 gr. Jūsų talija vis labiau nyksta, apvalėja pilvukas. Vis dažniau pajuntate džiugų nerimą. Padidėja jūsų apetitas, tačiau tai nėra pasiteisinimas nesveikam ar greitam maistui. Per artimiausius tris mėnesius priaugsite apie 5-7 kg. Šią savaitę jau galite pajusti pirmuosius mažylio judesius – tai labiau tikėtina, jei jau esate gimdžiusi arba jei esate lieso kūno sudėjimo. Pirmieji judesiai dar nėra koordinuoti ir labiau primena vibraciją. Kai kurios mamos šį jausmą įvardija esant panašų į pilvo putimą, „žuvyčių plaukiojimą“ ar drugelių plazdėjimą pilve ir pan. Gali būti, kad ne iš pirmo karto suvoksite, kad tai jūsų mažylis praneša apie save.
Gali pradėti kankinti nemiga – ji susijusi su tuo, kad darosi vis sunkiau rasti patogią miegojimui pozą. Bet kuriuo atveju, jau dabar stenkitės įprasti miegoti ant šono, nemiegokite ant nugaros ar juo labiau ant pilvo. Miegodamos ant šono, galite tarp kojų įsidėti pagalvę arba įsigykite specialią pagalvę nėščiosioms. Taip pat gali kankinti šie negalavimai: šiek tiek svaigti galva, jautrios dantenos, padaugėti išskyrų iš makšties.

Mažylis

Mažylis jau girdi jūsų širdies plakimą, tačiau jo širdis plaka du kartus dažniau nei jūsiškė. Kadangi veiduko raumenys jau susiformavę, galvytę mažylis laiko tiesiai, bet ji vis dar neproporcingai per didelė. Nuo 14-tos savaitės mažylis maitinasi jau tik per placentą. Vaisiaus vandenų kiekis šiuo metu yra apie 250 ml. Išryškėja antakiai ir blakstienos. Susiformavo rankyčių ir kojyčių sąnariai. Kojytės jau tapo ilgesnės už rankytes. Jo ūgis apie 16 cm, svoris – 100-120 gr. Nuo 16-tos savaitės mažylio kūnelis pradeda pasidengti varškiniu tepalu, apsaugančiu nuo amniotinio skysčio dirginamojo poveikio. Toliau vyksta kraujo ląstelių formavimasis. Atliekant echoskopiją, jau galima pamatyti, ko laukiatės – berniuko ar mergaitės.
Mažylio kūnelis padengtas plonyčiais it pūkas plaukeliais, kurių pagrindinė funkcija – palaikyti reikiamą kūno temperatūrą. Mažylis ir toliau aktyviai juda, judina rankytes, kojytes, apatinį žandikaulį, reaguoja į išorinius stimulus. Pavyzdžiui, jis gali staigiai atsitraukti, kai gydytojas čiupinėja mamos pilvą.

Tai įdomu

Mažylio nagučiai jau visiškai susiformavę – jie ilgi ir aštrūs.
Mamos balsas ir muzika jau pasiekia gimdos ertmes. Mažylis pradeda reaguoti į garsus, nors jo ausytė galutinai susiformuos tik 24-tą savaitę. Greičiausiai, garsiniai virpesiai suvokiami per odą ir kaulų struktūras. Mažylis net gali priaugti daugiau svorio klausydamasis tam tikros muzikos.
16-os savaičių mažylis jau pradeda šypsotis.

Sauna ir vonia

Vis dar nėra vieno atsakymo į klausimą, ar galima nėštumo metu būti saunoje, pirtyje ir maudytis vonioje. Jūsų mažyliui svarbu išlaikyti tam tikrą kūno temperatūrą. Tyrimai parodė, kad jei tam tikrais, kritiniais mažylio raidos periodais jūsų kūno temperatūra kurį laiką būna keletu laipsnių didesnė, tai gali padaryti neigiamos įtakos jūsų mažyliui. Jei norite išsimaudyti vonioje, vanduo neturėtų būti karštas, o jei norite pabūti pirtyje, būkite trumpai ir nekarštai. Tačiau bet kuriuo atveju pagalvokite – galbūt galite pakentėti tuos kelis mėnesius vardan savo mažylio sveikatos.

Soliarumas

Nėra ištirta, kaip soliariumas veikia mažylio vystymasi ir augimą. Kol nėra tyrimų rezultatų šiuo klausimu, soliariume būtų geriau nesilankyti.

Mamos komentaras

„Jau jaučiu savo stebuklėlį. Dažniausiai praneša apie save vakarais, pajuntu lengvą plazdėjimą pilvo apačioje. Laukiu nesulaukiu, kada mano pilvelis taps didesnis ir visiems matomas. Nors į aptemptas kelnes ir siauresnius marškinėlius jau netelpu. Jaučiuosi nuostabiai: pykinimas nebekankina, nepavargstu taip. Valgau daaaaaaug, bet stengiuos sveikai. O laikas tai bėga itin greitai...“