30 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Jūsų kūno svorio centras ir toliau kinta, tampate vis lėtesnė ir nerangesnė. Venkite staigių judesių, rytais prieš išlipdama iš lovos, visų pirma atsigulkite ant šono, nuleiskite kojas ant žemės, pamažu sėskitės ir tik tada atsistokite. Jūsų kūnas ir toliau ruošiasi gimdymui. Nemažiau svarbų vaidmenį saugant jūsų sveikatą ir palaikant energiją atlieka fiziniai pratimai. Jie taip pat padeda ruoštis gimdymui. Svarbiausia – nepersistengti, ypač jei iki nėštumo jūsų gyvenimo būdas nebuvo itin aktyvus. Optimalų krūvį galima gauti ir iš pasivaikščiojimų pėsčiomis arba plaukiojimo (tik, aišku, trumpais atstumais ir negreitai!). Žinoma, saugokite save, nepervarkite ne tik sportuodama, bet ir vaikščiodama, dirbdama, tačiau vis dėlto atminkite, kad šiek tiek pajudėti yra labai naudinga.

Mažylis

Dažnai galvojama, kad gimdoje yra absoliuti tamsa, tačiau iš tiesų taip nėra. Gimdos apšvietimo lygis labai stipriai priklauso nuo to, kokioje aplinkoje yra mama.
Mažylis dabar sveria apie 1,4 kg ir yra maždaug 38 cm. Galvos smegenys puikiai funkcionuoja. Toliau auga didžiųjų galvos smegenų pusrutuliai, uždengdami likusias smegenų dalis, padidėja vingių skaičius smegenyse. Nosytės ir ausyčių kremzlės dar kol kas minkštos. Mažylio raumenų tonusas pakankamai gerai išreikštas. Nors mažylis reaguoja į šviesą, jo regėjimas kol kas ypatingai silpnas, jam prireiks dar 6 metų, kad matytų tobulai (naujagimiai ir maži vaikai yra trumparegiai).
Per paskutines 10 savaičių mažylis kasdien išgyvena tris stadijas: nemiegojimo, aktyvaus sapnavimo ir gilaus miego. Nepergyvenkite, jei mažylis jus itin stipriai atakuoja savo spyriais – įrodyta, kad tie mažyliai, kurie pilvelyje juda itin aktyviai, gimę būna mažiau kaprizingi nei „ramieji“ pilvuko gyventojai.

Kartu

Apie 30-32 nėštumo savaitę atliekamas dar vienas (normaliai – jau paskutinis) echoskopinis tyrimas. Jo metu gydytojas įdėmiai apžiūri vaikučio vidaus organus, klausosi širdelės plakimo, matuoja galvytės, pėdos, kūnelio dydį, gali dar kartą patikslinti gimdymo datą.
Dar vienas patarimas mamai – pabandyti užvesti dienoraštį, kuriame užsirašytumėte laiką, kada jūsų mažylis būna itin aktyvus. Po gimimo ši informacija labai pravers, nes puikiai žinosite jo dienos režimą.

Ar žinojote, kad...

...glostydama savo pilvuką, kalbėdama su mažyliu, jūs stiprinate jo nervų sistemą, padedate jam ruoštis sunkiam gimimo procesui.
...jūsų gimdoje liekant vis mažiau vietos, mažylis susisuka į savotišką kokoną, jo rankytės ir kojytės susikryžiuoja.

Kas tas priešpienis?

Kai kurioms nėščiosioms priešpienis pradeda bėgti itin anksti, kitoms – tik paskutinėmis nėštumo savaitėmis. Būna moterų, kurios išvis nežino, kas tas priešpienis, nes jis jų nėštumo metu nekamuoja. Priešpienis yra gana lipnus skystis, kuris mažyliui gimus tampa pirmuoju jo maistu. Priešpienio sudėtis gana panaši į mamos pienuko, kuris normaliai pasirodo tik 2-3 dieną po gimdymo. Tačiau tai, kad priešpienis pasirodo arba tai, kad jo visai nėra, jokiu būdu nereiškia, kad neturėsite pienuko ir negalėsite maitinti savo mažylio.

Kas gali kelti nerimą?

Kraujavimas iš makšties. Po 28-os nėštumo savaitės jis gali liudyti apie tai, kad kraujuoja placenta. Galima priežastis – placentos atsiskyrimas nuo gimdos sienelės arba žema placentos padėtis, kai uždengiamas gimdos kaklelis. Placenta yra gyvybiškai svarbi mažyliui, todėl jeigu jai kažkas gresia, gydytojas greičiausiai paskirs lovos režimą ar paguldys į ligoninę.
Padidėjęs kraujo spaudimas. Jei viršutinis kraujo spaudimas pakyla virš 140, iškart kreipkitės į moterų konsultaciją.